FOREVER_ZİYA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FOREVER_ZİYA

Resim, şiir, program, müzik vb.

AnasayfaPortailLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Ana Kartınıza Kızılötesi İletişim Ekleyin..... ve iletişimden kopmayın

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Ana Kartınıza Kızılötesi İletişim Ekleyin..... ve iletişimden kopmayın Empty
MesajKonu: Ana Kartınıza Kızılötesi İletişim Ekleyin..... ve iletişimden kopmayın   Ana Kartınıza Kızılötesi İletişim Ekleyin..... ve iletişimden kopmayın Icon_minitimePaz Haz. 08, 2008 1:32 pm

Bildiginiz gibi, çogumuzun sahip oldugu güncel anakartlarin üzerinde 5 pinli bir IR (Infra Red) baglanti noktasi bulunuyor. Bu baglantinin nasil kullanilacagi konusunda sanirim pek bir bilgi yok internet üzerinde.

Üzerindeki IR baglanti noktasi, genelde 5 pinlidir. Fakat bu baglanti noktasini aktif hale getirmek için, önce anakartinizin BIOS'una girip, Serial Port 2'nin özelliklerinden bu port üzerinden bir Infrared portu kullanacaginizi karta göstermelisiniz. Genelde anakartin Integrated Peripherals kisminda olan bu ayara ulasip, COM2 için IrDA seçenegini aktif hale getirin. Daha sonra modülü, yaninda verilen kablo ile anakartiniza baglayabilirsiniz. Ters takmamaya özen gösterin diyecegim, ama ne yazik ki ne modülde, ne de anakartlarda polarizasyon konusunda çok net isaretler yok. Biraz kafa yormaniz gerekebilir. Bahsettigim IrDA modülünün bir örnegini yanda görüyorsunuz. Ben, denemelerimde Asus'un modülünü kullandim. Zaten, sanirim ülkemizde temin edebileceginiz tek IrDA modülü de bu. Bereket versin ki sadece Asus degil, Abit anakartlari ile de çalisiyor. Üzerinde 5 pinli IrDA baglantisi olan diger anakartlarla da çalismamasi için bir sebep yok. Eger her sey yolunda ise, Win98 sisteminiz açilista "Kizilötesi Baglanti Noktasi" bulundugunu söyleyecek ve Win98 kurulum CD'sinden bir çok yazilim ANAKARTA BAGLANACAK IRDA MODÜLÜ Anakartinizin üzerindeki IR baglanti noktasi, genelde 5 pinlidir. Pinleri açilimini yanda görüyorsunuz. Fakat bu baglanti noktasini aktif hale getirmek için, önce anakartinizin BIOS'una girip, Serial Port 2'nin özelliklerinden bu port üzerinden bir Infrared portu kullanacaginizi karta göstermelisiniz. Genelde anakartin Integrated Peripherals kisminda olan bu ayara ulasip, COM2 için IrDA seçenegini aktif hale getirin. Daha sonra modülü, yaninda verilen kablo ile anakartiniza baglayabilirsiniz. Ters takmamaya özen gösterin diyecegim, ama ne yazik ki ne modülde, ne de anakartlarda polarizasyon konusunda çok net isaretler yok. Biraz kafa yormaniz gerekebilir. Bahsettigim IrDA modülünün bir örnegini yanda görüyorsunuz. Ben, denemelerimde Asus'un modülünü kullandim. Zaten, sanirim ülkemizde temin edebileceginiz tek IrDA modülü de bu. Bereket versin ki sadece Asus degil, Abit anakartlari ile de çalisiyor. Üzerinde 5 pinli IrDA baglantisi olan diger anakartlarla da çalismamasi için bir sebep yok. Eger her sey yolunda ise, Win98 sisteminiz açilista "Kizilötesi Baglanti Noktasi" bulundugunu söyleyecek ve Win98 kurulum CD'sinden bir çok yazilim yükleyecek. Eger her sey yolunda giderse, sisteminiz bir iki kere restart ettikten sonra kullanima hazir hale gelecek. Yandaki görüntüde, sisteme düzgün sekilde eklenmis kizilötesi portun sistemde ne sekilde göründügünü görüyorsunuz. Ayrica, sistem bu kizil ötesi porta sanal birer LPT ve COM port numarasi verecek. Bu sekilde, örnegin sistemizindeki LPT1'e ek olarak bir de LPT3 portu göreceksiniz. Herhangi bir programdan bu porta veri yolladiginizda, gönderiniz kizil ötesi portunuza, oradan da eger baglantiniz kurulu ise var olan kizilötesi yaziciniza gider. Ayni sey sanal seri porta bagli cihazlar için de geçerlidir. Portunuzu denemeden önce, Control Panel / Denetim Masasi kismina girerek, oradaki Kizilötesi kismindan önce kizilötesi iletisimi aktif hale getirin. Türkçe adi ile tepsi mi deniyor bilemiyorum ama Ingilizce ismi ile System Tray'de küçük bir ikon çikacak ve sisteminiz iletisim alanina giren kizilötesi portlu bir cihaz olup olmadigini her üç saniyede bir aramaya baslayacaktir. Sisteminize bagli IrDA portunuzun görüs alanina (genelde 3 metre civarinda) IrDA standardinda kizilötesi porta sahip ve portu aktif bir cihaz girdiginde, sistem sizi sesle uyaracaktir. Tray'de bulunan ufak ikona tiklayarak, hangi cihazlarin kapsama alaniniza girdigini görebilirsiniz. Yandaki görüntüde gördügünüz gibi, sistem karsisina yerlestirilen Casio 7000SX dijital fotograf makinesini ve Nokia 6150 cep telefonunu farkederek, bu cihazlarla iletisim kurabildigini belirtiyor. Iletisim kurulan cihazla ilgili ayrintilari ve transfer hizini da sistemden ögrenebiliyorsunuz. Fakat burada belirtmem gereken bir nokta da, bir cihazi kizilötesi port yardimi ile sisteme göstermeniz, o cihaz ile hemen bilgi alis-verisi yapabileceginizi göstermiyor. Örnegin denemelerimde kullandigim fotograf makinesindeki fotograflari sisteme kablosuz olarak, kizilötesi port yardimi ile indirebilmem için, Casio'nun özel aktarim yazilimini kurmam ve yazilima IrDA portu kullandigimi belirtmem gerekti. Nokia cep telefonlari için ise olay karisik. Telefonunuzdaki telefon listesinizi ve randevularinizi bilgisayariniza yedeklemek ve diger islemler için Nokia Data Suite isimli bir yazilim satin aliyorsunuz. Fakat bu yazilim da kizilötesi portlari Win98'in degil, Win95'in destekledigi sekilde destekliyor. Win98'i kandirip, IrDA portunu Win95 gibi yükletmek biraz ugrasarak mümkün, ama o zaman da diger IrDA araçlar sisteminizle çalismiyor. Tahmin ederim Nokia yeni bir yazilim update ile sorunu çözecektir. Diger firmalarin ürünleri ile bir denemem olmadi, ama saniyorum Ericsson ürünlerinde bu Win98 uyumsuzlugu sorunu yok. En detayli bilgiyi, sistemekablosuz sekilde baglayacaginiz ürünün üreticisinden alabilirsiniz. Kizilötesi iletisim, çok hizli bir iletisim türü degil. Cihazlarin birbirlerini görmeleri gerekliligi bazen is çikariyor insanin basina. Ama dijital fotograf makinesindeki resimleri PC'ye aktarmak için, önce makinenin arkasina egilip kablolarla ugrasmaktansa, makineyi PC'nin karsisina koyup, sorunsuzca isinizi halletmek hayli keyifli ve ben kizilötesi portu bu amaçla sik sik kullaniyorum. Piyasada bulmaniz zor olsa da, yaklasik 40$ gibi bir ücret ile edineceginiz bu ufak modül, anakartiniza gerçekten yetenekli yeni bir kapi açiyor..

Ana Kartınıza Kızılötesi İletişim Ekleyin..... ve iletişimden kopmayın 5829EMEK_3
http://nebulduysaq.benimforum.org

1 sayfadaki 1 sayfası